#CiekawskiCzwartek

#CiekawskiCzwartek – Mikołaj, Święty Mikołaj

Czy Mikołaj zawsze był Święty, czy na całym świecie nosi czerwony kubraczek i kto tak naprawdę rozdaje karty… tfu, prezenty? Przyjrzyjmy się bliżej temu brodaczowi!

A IMIĘ JEGO…

Co kraj to obyczaj, dlatego Mikołaj też niejedno ma imię, a nawet postać. I tak w Holandii zastępuje go Sinter Klass (od którego nazwę pożyczył Santa Claus), Japonii Santa Kurohsu, Hiszpanii Los Reyes Magos, Francji Pere Noel, na Hawajach Kanakaloka, Węgrzech Karácsony Apó, w Chinach Shengdan Laoren, a u naszych wschodnich sąsiadów Dziadek Mróz.

ALE W OGÓLE SKĄD ON SIĘ WZIĄŁ?

Z Miry, w Licji (współczesna Anatolia, Turcja). Na przełomie III/IV wieku był tam biskupem, który całe swoje życie poświęcił pomocy innym, a majątek oddał najbardziej potrzebującym. Jak głosi legenda, któregoś dnia dowiedział, że jego sąsiad, popadłszy w biedę, chce sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego. Nocą zakradł się do jego domu i przez komin wrzucił 3 sakwy z pieniędzmi, które to wpadły do ustawionych przy ogniu trzewików. Brzmi znajomo?

Inna historia opowiada o trójce dzieci, przywróconych do życia przez Św. Mikołaja. Dzieci, w czasie wielkiego głodu, miały zostać podstępnie zwabione przez rzeźnika, zabite i sprzedane na szynkę… Historia rodem z  braci Grimm!

Ale to nie koniec! Ponoć do dziś z jego szczątków wydobywa się olej i kwiatowy aromat.

KOŃ CZY RENIFER?

Jeżeli myślisz, że w zaprzęgu Mikołaja są tylko renifery, to nope, nic z tych rzeczy. Do Holandii Święty przybywa na białym koniu, a prezenty zostawia w drewnianych butach. Ale wszystko tu spina się w całość. Obecnie w zaprzęgu Mikołaja jest 9 reniferów (Rudolf dołączył dopiero w 1939), ale ich pierwowzorem był ośmionogi koń Odyna, ha!

GDZIE ON JEST?

Jeżeli jeszcze nie znaleźliście prezentów, to być może Mikołaj jest cały czas w drodze. Jego obecną pozycję może sprawdzić na santatracker.google.com A sam Święty ma 31 godzin na objazdówkę wokół globu, właśnie tyle czasu pozwalają zaoszczędzić światowe różnice czasowe.

LUDZIE LISTY PISZĄ

A gdyby ktoś zechciał go odwiedzić, to łapcie adresy jego trzech rezydencji, od Norwegii po Kanadę! Zapisujcie i śmiało ślijcie listy!

  1. Julenissen’s Postkontor, Torget 4, 1440 Drøbak, Norwegia
  2. Santa Claus, Arctic Circle, 96930 Rovaniemi, Finlandia
  3. Santa Claus, North Pole, Canada, H0H 0H0
JAK NIE MIKOŁAJ, TO KTO?

W wielu krajach Ameryki Łacińskiej (Kolumbia, Kostaryka, część Meksyku) to nie Mikołaj, a Niño Jesus, czyli Dzieciątko Jezus przynosi prezenty. W Hiszpanii natomiast prezenty dostarczają trzej królowie. Podobnie we Włoszech, gdzie Befana, wróżka o wyglądzie czarownicy, pojawia się w nocy z 5 na 6 stycznia. Biedne dzieciaczki, całe Święta bez prezentów 🙁 Także w Polsce można spotkać kilku zastępców Mikołaja – od Dziadka Mroza, przez Gwiazdora, po Dzieciątko i Aniołka. To jak to jest,  kto Wam 06.12 przynosi prezenty? Byliście w ogóle grzeczni?

#CiekawskiCzwartek

Może Ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *