#CiekawskiCzwartek

#CiekawskiCzwartek – Tłusty Czwartek

Skoro #CiekawskiCzwartek przypada w tak słodki, wyjątkowy, jedyny w roku czwartek, nie mogłam sobie darować. Łapcie garść pączkowych informacji, idealnie do porannej kawy!

TROCHĘ HISTORII

Tradycja świętowania poprzez tłuste jedzenie sięga czasów starożytnych, gdyż już poganie i Rzymianie konsumpcją tłustych potraw świętowali dzień odejścia zimy i nadejścia wiosny. Pierwsze pączki zamiast słodkości wypełniane były jednak… słoniną. Mniam! Słodkie pączki na terenach PL pojawiły się około XVII wieku i miały w środku ukryty orzeszek, przynoszący dostatek szczęśliwemu znalazcy.

PAN IDEALNY

Według wszelkich obliczeń, idealny pączek ma ponad 400 kcal, waży od 55 do 70 gramów i mieści się w dłoni. Wykonany jest z ciasta drożdżowego, a smażony na smalcu.

PĄCZKI NA ŚWIECIE

A jak wygląda tradycja jedzenie pączków poza granicami Polski?

CYFERKI, NUMERKI

Aby spalić jednego pączka potrzebujemy 125 minut prasowania, 10 min chodzenia po schodach bądź 290 min snu. I chociaż najprawdopodobniej najpopularniejszą dziś frazą wpisywaną w Googlu frazą będzie: 'Ile kalorii ma pączek’ (bez nadzienia – 200, z różą – 290, budyniem – 300, wiedeński – 350, jeden faworek – 87) to warto pamiętać, że zwykły Snickers ma 246, a hot dog ponad 400. Nie dajmy się zwariować! Raz nie zawsze! Natomiast jeżeli interesują Was jednak hurtowe ilości – 10 pączków w 6 minut 36 sekund – tyle wynosi rekord w jedzeniu pączków.

I pamiętajcie – tego kto nie zje pączka w Tłusty Czwartek czeka nieszczęście. Nie warto ryzykować! 

Może Ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *