Kto ubiera się na czerwono, gdzie stuka się jajami i dlaczego Wielkanoc spędza się z kim chce? Zapraszam Was na świąteczną podróż po światowych tradycjach i zwyczajach.
A TERAZ WCHODZI ONO, CAŁE NA CZERWONO
Podczas gdy w Polsce jaja malujemy we wszystkie kolory tęczy, na Cyprze jak i w całej Grecji, pisanki malowane są wyłącznie na kolor czerwony – na pamiątkę przelanej krwi Chrystusa. Również w Bułgarii dominuje czerwona barwa – symbol zdrowia i dobrobytu.
FIESTA!
Niedziela Wielkanocna to w Meksyku czas zabawy i fiesty, po której następuje… aż tydzień wolnego! Natomiast Białoruś, jako jedyne poradzieckie państwo, traktuje Wielkanoc jako święto państwowe. I jak teraz czujecie się z tym naszym jednym dniem wolnym?
CZEKOLADA ZAWSZE SPOKO
U Belgów, a jakże!, podczas okresu wielkanocnego królują czekoladowe jaja, a we Francji słodycze ukrywa się w ogrodzie. Dzieci spędzają cały poranek na poszukiwaniu prezentów od zajączka. A do Was zajączek przychodzi?
TRADYCJE I ZWYCZAJE
- W Nowym Jorku organizowana jest parada kapeluszy i wszelakich nakryć głowy, ozdobionych wielkanocnymi akcentami.
- Filipińczycy w Wielki Piątek biczują się bambusowymi prętami bądź kijami naszpikowanymi szkłem, po czym widowiskowo krzyżują.
- W Watykanie w Wielki Czwartek Papież obmywa nogi dwunastu dostojnikom kościelnym, a w dniu Zmartwychwstania składa życzenia w 63 językach.
- W Hiszpanii Semena Santa, czyli Wielki Tydzień, to czas procesji męczenników, w których bierze udział 60 zakonów. Hiszpańskie obchody zdecydowanie wyróżniają się na tle pozostałych europejskich państw, będąc o wiele bardziej mroczne i nastrojowe. Dopiero Niedziela Wielkanocna rozpoczyna radosną część świętowania.
- Wielkanoc to generalnie czas procesji. I tak w Irlandii przy tej okazji urządzany był (jest?) przez rzeźników tradycyjny pogrzeb śledzia, symbolizującego post. Ryba, nabita na kijek, była biczowana i maltretowana, a na koniec topiona w rzece…
- Na Cyprze przed śniadaniem wielkanocnym odbywa się stukanie jajkami – kto zachowa całą skorupkę, będzie miał szczęście na cały rok!
- W Norwegii na tę okazję wydawany jest cykl specjalnych świątecznych kryminałów – Paskekrim.
- Niemieckie drzewa na okres świąteczny zdobione są kolorowymi jajkami – Ostereierbaum to już wielowiekowa tradycja!
- W Armenii wypiekany jest chlebek cheorek.
- A Afryka? Afrykańskie kościoły dekorowane są vitenge i kanga – ozdobami w kształcie motyli, tworzonymi z bananowca.
I na koniec włoskie przysłowie: Boże Narodzenie należy spędzić z rodziną, a Wielkanoc z kim się ma ochotę. Świętujcie, radujcie się i weselcie! A jak znacie inne wielkanocne tradycje i zwyczaje, koniecznie podzielcie się w komentarzach!