#CiekawskiCzwartek

#CiekawskiCzwartek – Wielkanoc na świecie

annie-spratt-71673-unsplash.jpg

Kto ubiera się na czerwono, gdzie stuka się jajami i dlaczego Wielkanoc spędza się z kim chce? Zapraszam Was na świąteczną podróż po światowych tradycjach i zwyczajach.

A TERAZ WCHODZI ONO, CAŁE NA CZERWONO

Podczas gdy w Polsce jaja malujemy we wszystkie kolory tęczy,  na Cyprze jak i w całej Grecji, pisanki malowane są wyłącznie na kolor czerwony –  na pamiątkę przelanej krwi Chrystusa. Również w Bułgarii dominuje czerwona barwa  – symbol zdrowia i dobrobytu.

colored-colorful-decoration-364824
FIESTA!

Niedziela Wielkanocna to w Meksyku czas zabawy i fiesty, po której następuje… aż tydzień wolnego! Natomiast Białoruś, jako jedyne poradzieckie państwo, traktuje Wielkanoc jako święto państwowe. I jak teraz czujecie się  z tym naszym jednym dniem wolnym?

leximphoto-427130-unsplash
CZEKOLADA ZAWSZE SPOKO

U Belgów, a jakże!, podczas okresu wielkanocnego królują czekoladowe jaja, a we Francji słodycze ukrywa się w ogrodzie. Dzieci spędzają cały poranek na poszukiwaniu prezentów od zajączka. A do Was zajączek przychodzi?

background-bean-bonbon-1571765.jpg
TRADYCJE I ZWYCZAJE
  • W Nowym Jorku organizowana jest parada kapeluszy i wszelakich nakryć głowy, ozdobionych wielkanocnymi akcentami.
  • Filipińczycy w Wielki Piątek biczują się bambusowymi prętami bądź kijami naszpikowanymi szkłem, po czym widowiskowo krzyżują.
  • W Watykanie w Wielki Czwartek Papież obmywa nogi dwunastu dostojnikom kościelnym, a w dniu Zmartwychwstania składa życzenia w 63 językach.
  • W Hiszpanii Semena Santa, czyli Wielki Tydzień, to czas procesji męczenników, w których bierze udział 60 zakonów. Hiszpańskie obchody zdecydowanie wyróżniają się na tle pozostałych europejskich państw, będąc o wiele bardziej mroczne i nastrojowe. Dopiero Niedziela Wielkanocna rozpoczyna radosną część świętowania.
  • Wielkanoc to generalnie czas procesji. I tak w Irlandii przy tej okazji urządzany był (jest?) przez rzeźników tradycyjny pogrzeb śledzia, symbolizującego post. Ryba, nabita na kijek, była biczowana i maltretowana, a na koniec topiona w rzece…
  • Na Cyprze przed śniadaniem wielkanocnym odbywa się stukanie jajkami – kto zachowa całą skorupkę, będzie miał szczęście na cały rok!
  • W Norwegii na tę okazję wydawany jest cykl specjalnych świątecznych kryminałów – Paskekrim.
  • Niemieckie drzewa na okres świąteczny zdobione są kolorowymi jajkami – Ostereierbaum to już wielowiekowa tradycja!
  • W Armenii wypiekany jest chlebek cheorek.
  • A Afryka? Afrykańskie kościoły dekorowane są vitenge i kanga – ozdobami w kształcie motyli, tworzonymi z bananowca.
diana-vargas-715578-unsplash

I na koniec włoskie przysłowie: Boże Narodzenie należy spędzić z rodziną, a Wielkanoc z kim się ma ochotę.  Świętujcie, radujcie się i weselcie! A jak znacie inne wielkanocne tradycje i zwyczaje, koniecznie podzielcie się w komentarzach!

#CiekawskiCzwartek

Może Ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *